Problem może dotyczyć współpracy modułu UNF z programem antywirusowym (np. Panda Antyvirus, F-Secure ). Najprawdopodobniej jednym z komponentów programu antywirusowego jest filtr LSP (Layered Service Privider), który umożliwia przechwytywanie wszelkich operacji sieciowych na poziomie Winsock (Windows Socket). W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kluczową sprawą w przypadku takich filtrów jest przekazanie sterowania do kolejnego filtra w łańcuchu filtrów. Niestety antywirus może zawierać błąd, który zakłóca właściwą pracę innych filtrów. Fakt istnienia błędu pozostaje w ukryciu, dopóki nie zostanie zainstalowana inna aplikacja wykorzystująca tę samą technologię, czyli LSP.
W celu monitorowania odwiedzanych stron internetowych, uplook wykorzystuje uplook network filter, który jest implementacją filtra LSP. Włączenie obsługi UNF spowodowało automatycznie jego rejestrację na poszczególnych komputerach. Rejestrując filtr w systemie, nie ma możliwości sprawdzenia, czy ewentualne pozostałe filtry są napisane poprawnie, czy nie. W skrajnie niekorzystnym przypadku, który wystąpił wykonanie powyższych operacji uniemożliwiło właściwą pracę podsystemu sieciowego w obrębie całej sieci. W takiej sytuacji zalecamy „ręczne” przywrócenie właściwego działania sieci za pomocą polecenia netsh winsock reset.
Rozwiązanie:
W pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę problemu powodującego niewłaściwe działanie modułu UNF:
- Jaki program antywirusowy (w jakiej wersji) jest zainstalowany na stacjach klienckich?
- Na wybranej, problematycznej stacji klienckiej uruchom aplikację unfreg z przełącznikiem /g:
"C:\Program Files\A plus C Systems\uplook3\Agent\usm32\unfreg.x86.exe" /g
- Po uruchomieniu aplikacji kliknij przycisk ‚Copy config to clipboard’ i przesłać skopiowaną treść komunikatu ([email protected]).
W celu przywrócenia dostępu do Internetu, należy dla każdego z problematycznych komputerów przeprowadzić poniższe operacje:
- Kliknij przycisk START, wpisz cmd w polu Uruchom (Rozpocznij wyszukiwanie), kliknij prawym przyciskiem myszy pozycję cmd.exe, kliknij polecenie Uruchom jako administrator, a następnie naciśnij przycisk Kontynuuj.
- W wierszu polecenia wpisz polecenie netsh winsock reset (Polecenie to służy do zresetowania wykazu Winsock do postaci w konfiguracji domyślnej), a następnie naciśnij klawisz ENTER.
- Wpisz exit, a następnie naciśnij klawisz ENTER.